Je naozaj slnečná ochrana detí životne dôležitá?

Detská pokožka je veľmi tenká, a z tohto dôvodu veľmi citlivá. Do 8. roku nemá dieťa žiadne dostatočné vlastné ochranné mechanizmy, ako tomu je pri dospelých. Už pri ľahkých sčervenaniach kože utrpí imunitný systém dieťaťa nenapraviteľné škody. Úpaly v detstve zvyšujú niekoľko násobne nebezpečenstvo rakoviny.

Do 18. roku dostane pokožka v priemere 50% UV – dávky žiarenia v pomere k celému životu, pretože deti strávia viac času vonku pri športe a hraní sa v porovaní s dospelými. Predovšetkým pri vodných športoch sú deti a dospelí dlhšie a intenzívnejšie vystavení vyššiemu UV žiareniu.

Ochranné krémy poskytujú len na určitý čas ochranu, pretože následné potrebné krémovanie je zanedbávané. K tomu narastajú starosti voči škodlivým zložkám ochranných slnečných prostriedkov.

Najlepšou ochranou detskej kože je naše ochranné slnečné oblečenie podľa UV-štandardu 801. V e-shope nájdete overaly, trička, šortky, ako aj šiltovky a klobúčiky pre chlapcov, dievčatá a mladých, ktoré vynikajúco chránia ich pokožku pred UV žiarením a poskytujú excelentný komfort pri ich nosení.

Nie každá pokožka reaguje na slnko rovnako. Rozlišujeme 6 rôznych druhov kože s rôznymi vlastnými ochrannými časmi. V našej zemepisnej šírke sa jedná len o štyri druhy kože.

Typ 1

Koža: veľmi citlivá; vlasy: červenkasté až svetlý blond; oči: modré; iné vlastnosti: pehy a veľmi svetlé bradavky. Táto koža sa neopáli do hneda, len bradavky trochu. Vlastná ochrana je do 10 minút.

Typ 2

Koža: citlivá; vlasy: blond; oči: modré alebo zelené; príp. iné. Vlastnosti: často pehy, čiastočne hnedé bradavky. Koža sa opalí len slabo do hneda. Vlastná ochrana je do 20 minút.

Typ 3

Koža: normálne citlivá; Vlasy: tmavé- alebo svetlo hnedé; oči: hnedé alebo zelené; iné vlastnosti: žiadne pehy, dobre pigmentované bradavky. Aj pri neopalení je koža ľahko tónovaná. Tento typ sa relatívne rýchlo opáli a vyskytuje sa bežne v strednej Európe. Vlastná ochrana je len do 30 minút.

Typ 4

Koža: odolná; vlasy: často tmavo hnedé; oči: hnedé; iné vlastnosti: žiadne pehy, tmavé bradavky. V lete je rýchlo hnedý. Tento typ sa relatívne rýchlo opáli a vyskytuje sa často v strednej Európe.  Vlastná ochrana je len do 40 minút.

Tieto typy pokožky sú len odporúčania a približné odhady.  Niekto s hnedými očami môže napriek tomu mať extrémne citlivú pokožku a typ s blond vlasmi môže mať zas naopak veľmi odolnú pokožku. V prípade váhania sa odporúča zaradiť k citlivejšej skupine.

Slnečná ochrana detí je teda životne dôležitá a v dnešnej dobe sa dá ochrániť kvalitným oblečením s UV-štandardom 801. Prajeme vám veľa krásnych chvíľ pri a vo vode.

Pridajte sa do Facebook skupiny a sledujte novinky a súťaže

 

Komenty

Komenty

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *